Jak si vypěstovat chilli doma?

Nepřátelské svou pálivostí, přesto tolik oblíbené! Řeč je o chilli papričkách - pálivých královnách ve skupině paprik. Chilli papriček existuje přes 3000 druhů. Ty se liší nejen vzhledem svých plodů, nýbrž i pálivostí, která se měří v SHU jednotkách (Scovilleho pálivé jednotky). Věřili byste, že nejpálivější chilli papričky na světě dosahují až dvou miliónů SHU jednotek? S nimi se musí již opatrně. Pro chilli můžete chvátat do obchodu, kde si jej koupíte v různé formě (drcené,mleté, čerství papričky, sušené plody), většinu druhů pálivých papriček si však můžete jednoduše vypěstovat doma. Propadnout vášni pěstitelů chilli papriček není těžké, obzvláště ne potom, co sklidíte první vydařenou úrodu. Jak si vypěstovat chilli doma?

Výběr sazenic a klíčení

Pokud milujete pálivou chuť v ústech a chilli vás naprosto pohltilo, nezbývá než si ho doma začít pěstovat. Pěstování chilli papriček vás bude bavit. Už minimálně proto, že ačkoliv se jedná o exotickou rostlinu, u nás se ji velmi daří. Prvním krokem pro pěstování chilli je výběr sazenic. V běžném obchodě se zahradní tématikou nebo také na internetu lze sehnat spoustu druhů semínek s velkou výnosností , které nejsou náročné na pěstování doma. Zmínit můžeme například odrůdu Habanero Orange, Habanero Red, Dorset Naga, Trinidad Scorpion Moruga, Long Slim Cayenne a spoustu dalších.
Vybraná semena musíme nechat vyklíčit. Proto je položíme do mělkého substrátu, vaty nebo mezi dva papírové ubrousky.Důležité je prostředí udržovat stále mokré. Semena chilli papriček klíčí v závislosti na odrůdě jeden až dva týdny. Klíčení urychlíme, když zvýšíme teplotu prostředí. Po vyklíčení je důležité světlo a teplo. Ne však přímé sluneční záření, které by mohlo rostlinku poškodit.Teplota by neměla spadnout pod 18 stupňů, což by pro rostlinku znamenalo zastavení růstu.

Pěstování na okně, výsadba venku

Poté, co nám chilli paprička maličko povyroste ji i nadále pěstujeme doma nebo ve skleníku, do doby než je venku dostatečně teplo. Důležité je rostlinky přesadit samostatně, aby každá měla svůj prostor. K tomuto účelu klidně můžete použít poloviny z PET láhví nebo kelímky od jogurtu. Ven se rostlinky chilli papričky vysazují až v polovině května. Pěstovat je však můžete celoročně na okenním parapetu, kde jim musíte zajistit vhodné podmínky. Také výsadba ven nebo do skleníku má svá pravidla. Vysazují se pouze silné rostliny, které před tím postupně otužujeme a přizpůsobujeme na teplotní výkyvy venku. Pro chilli rostlinky je vhodné zvolit teplé, slunné a málo větrné místo. Rostlinku chráníme před slimáky, mšicemi a dalšími škůdci, pravidelně zaléváme a přihnojujeme.

Nasazení květů, opylování a sklizeň

Po nasazení květů musí dojít k opylování. Pokud máte rostlinu chilli papričky venku, k opylování dojde samovolně, pokud ji máte doma, opylovat ji můžete pomocí malého štětečku, kdy jím napodobujete práci včely. Samovolné opadání některých květů není na škodu. No a pak už stačí jen sledovat, jak rostlinka nasazuje na plod s tím, že se o ni dále staráte - zaléváte a přihnojujete. Asi dva týdny před sklizní s hnojením přestaňte, rostlina se tak vyčistí od nežádoucích pesticidů. A první vaše úroda chilli papriček je na světě!

Využití plodů

Poté, co se vlastními plody chilli papričky dostatečně pokocháte, je můžete využít. Vhodné jsou k zavařování, k čerstvému využití, navléct je můžete na provázek, na kterém je usušíte. Existuje spousta receptů, v kterých je příchuť chilli nepostradatelná. A pokud jde o vlastní úrodu, bude chuť těchto receptů nepřekonatelná!

TIP: Chilli shop http://eshop.thechillidoctor.cz/

10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

GEEK Trička

Nabídka originálních GEEK triček pro Ajťáky i jiné. Linux trička.

IT Vánoční dárky

Vánoční dárky pro Ajťáky

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze

2024  WebKlik - PR články zdarma